Fínska sauna, suchá sauna a jej účinky
Fínska sauna, suchá sauna má priaznivé účinky na naše zdravie
Fínska sauna , suchá sauna je výborná ako prevencia proti rôznym chorobám a zvyšuje odolnosť organizmu. Potením sa z tela vyplavujú všetky toxíny a následné ochladzovanie zvyšuje naše otužovanie. Fínska sauna , suchá sauna je vhodná pre tých, ktorí sa chcú o svoje telo starať a slúži na regeneráciu a celkový oddych po fyzickej aj psychickej stránke. Saunovanie sa neodporúča ľuďom s vysokým krvným tlakom, s kožnými a respiračnými chorobami, so srdcovými ťažkosťami, s nádchou, chrípkou, alergikom.
Účinky saunovania:
Účinok saunovania na kožu
Koža je viac, ako len ochranný obal organizmu spojujúci organizmus a vonkajšie prostredie. Pôsobí ako zmyslový orgán a zúčastňuje sa aj na látkovej výmene. Na každý cm2 má asi 6 mil. buniek, 100 potných žliaz, 15 mazových žliaz, 12 - 20 senzorov na chlad, 2 pre teplo a 200 pre bolesť. Receptory pre teplo sú hustejšie rozložené okolo nosa a úst, preto okamžite reagujú pri vstupe do sauny. O niekoľko minút po vstupe do sauny stúpne teplota kože. Zvýšený dej látkovej výmeny v koži je umožnený zlepšením prívodu krvi. Nasleduje zvýšené potenie vyvolané aplikáciou tepla. Ochladenie zastaví ďalšie potenie. Tento relaxačný spôsob saunovania spôsobí asi za 30 - 40 minút stratu potu asi 400 - 500 ml. Muži sa potia viac než ženy a ich pot je oproti ženskému redší. Vzostup teploty kože a odstránením zrohovatenej vrstvy pokožky počas saunovania je povzbudená obnova kože. Dá sa spokojne prehlásiť, že v žiadnom inom kúpeli nedosiahneme tak kvalitnej očisty, ako počas dôkladného saunovania.
Účinok saunovania na kardiovaskulárny systém
Pri sledovaní elektrokardiografických záznamov neboli vo vzťahu k zrýchleniu tepovej frekvencie (prehrievaním) a jej normalizácii (ochladením) zistené poruchy srdečného rytmu a tiež sa nepreukázali ischemické zmeny srdečného svalu ani po celkovom priamom ochladení.
Účinok saunovania na dýchací systém
Účinok fyzikálnych zložiek sauna kúpeľa na dýchacie cesty patrí k dôležitým regeneračno-preventívnym a terapeutickým efektom. Vplyvom tepla na pľúcne alveoly dochádza k zvýšenej látkovej výmene v tkanive, k zvýšenej sekrécii hlienových žliaz, k zvlhčeniu sliznice, k rýchlejšiemu pohybu riasiniek epitelu sliznice a teda k rýchlejšiemu odstraňovaniu hlienu a k zvýšenej tvorbe obranných látok (imunoglobulínu A) priamo na sliznici a v podslizničnom tkanive, k uvolneniu hladkého svalstva v tkanive priedušiniek a k zlepšeniu dýchania. To pôsobí na ďalšie mechanizmi súvisiace s dýchaním. Uvolňujú sa dýchacie svaly segmentov chrbtice a hrudníka, skĺbenie rebier a ich väzivových spojení so stavcami. Vytálna kapacita pľúc vykazuje zlepšenie hodnôt nie len počas saunovania, ale aj počas nasledujúcich dní. Tieto zmeny sú podľa väčšiny autorov vysoko efektívne, znižujú dychový odpor, prípadné nepriechodnosti dýchacích ciest, alergie na dýchacích cestách a pod.
Účinok saunovania na žľazy s vnútornou sekréciou
Mnohé z účinkov saunovania sú prejavom účasti vnútorného sekrečného systému (hormonálnych žliaz). Zvýšením telesnej teploty dochádza k podráždeniu a následným zmenám v hormonálnych riadiacich okruhoch. Význam týchto zmien nie je ešte do všetkých detaiilov objasnený, ale dnes sa už veľa vie o podiele hormónov na ovplivňovaní fyziologických reakcií organizmu a pri niektorých chorobných dejoch. Zmeny hladiny hormónov sú väčšinou patrné až po 30 a viac minútach v saune. Saunovania sa človeka vlastne iba dotýka, bez toho, aby mu ubližovalo.
Dospelý organizmus obsahuje asi 50 l vody. Počas potenia v saune stráca organizmus 3 g soli, 0,5 g draslíka a obmedzené množstvo vápnika a horčíka. Ani pri zvýšenom potení sa koncentrácia uvedených prvkov nemení a nie je závislá na potnom prúde. Čo sa týka dusíkatých látok, je napríklad koncentrácia močoviny pri nízkom potnom prúde 4 x väčšia, pri vysokej hodnote potného prúdu je zvýšená 1 - 2 x. Vylučovanie kyseliny močovej sa deje v rôznych dávkach. Pri nedostatočnosti ľadvín bol preukázaný podstatný vzostup kys. močovej v pote. Pri potení v saune pot obsahuje až 20 x viac kys. močovej ako pri bežnom potení. Tým sa vysvetľuje blahodárny a terapeutický účinok sauny pri onemocnení DNY.
Účinok saunovania na neurovegetatívny systém
Autonómny vegetatívny nervový systém má dve funkčné zložky - sympatickú a parasympatickú. Predpokladom pre ich činnosť sú aferentné nervové vlákna , ktoré vedú podnety (vzruchy) do miechy a do vegetatívnych centier podmozgových žliaz hypotalamus a hypofýza. V bežnom živote dochádza prevažne k dráždeniu sympatikového nervstva. Dochádza k tomu vplivom telesnej námahy, psychického zaťaženia a pod. Pri prevahe parasympatika sa objavujú napr. žalúdočné ťažkosti, trvalá nerovnováha (rozladenie, dystonia) je spôsobená vplivom rozličných životných okolností, ale tiež zvyklosťami jedinca a vyvoláva rozmanité obrazy chorobných javov.
Počas saunovania dochádza k stimulácii oboch systémov súčasne, ale so striedavou prevahou jedného systému nad druhým. To sa odrazí na orgánoch a ich systémoch. Vplyvom tepla na parasympatikus dôjde k relaxácii kostrového svalstva a psychickému uvolneniu. Vplyvom tepla na sympatikus dôjde k vzostupu krvného tlaku, tepovej frekvencie a aktivácii potných žliazok. Ochladzovanie má účinok opačný, všetko sa vracia k počiatočným hodnotám, ale aj o niečo nižším.
Účinok saunovania na psychiku
Na zdravotný stav ducha účinkuje saunovanie priaznivo tak , že predovšetkým uvolňuje napätie v psychickej oblasti, zmenšuje úzkosť, agresivitu a pri tom ešte povzbudzuje, euforizuje. Pravidelné saunovanie tiež podporuje celkovú výkonnosť, zvlášť v ďalších dňoch po saunovaní. Celkový efekt saunovania nekončí teda hneď za dverami sauny, ale zaujímavo pokračuje.
Účinok saunovania na pohybovo-oporný aparát
Do hĺbky zasahujúce prehriatie pohybovej sústavy vedie obvykla ku zmenám funcie , ktoré môžu mať značný dosah, napr. v liečebnom ovplivňovaní chorôb kĺbov a svalov, alebo ponámahových bolestivých pocitov. Vplivom tepla narastá rozťažiteľnosť a pružnosť väziva, prekrvenie v kĺbových puzdrách, znižuje sa viskozita kĺbového mazu. Tieto efekty možno iba uvítať ako zdroj posilnenia svalového korzetu a zlepšenie stavu u chronických onemocnení pohybového aparátu.
Výhody saunovania:
• počas saunovania sa telo zbavuje odpadových látok
• saunovanie zabezpečí dobré prekrvenie mozgu, končatín, kože
• prudkým zahrievaním a následným schladením sa rozširujú a zužujú cievy, čím sa stávajú elastickejšie
• saunovaním po veľkej námahe sa telo zbavuje únavy